Adres: 40-859 Katowice, ul. Pokoju 17, woj. śląskie.
BLOG
26 marca 2013
Bardzo istotne w projektowaniu balustrad jest nazewnictwo budowy schodów. To nie takie proste jakby się mogło wydawać. Bo np. nie mówi się poręcz tylko pochwyt…bo schód ma stopnice i podstopnice nie mówiąc o innych jego częściach.
SCHODOWA ARYTMETYKA
Schody muszą być wygodne. Tajemnic schodowej arytmetyki jest wiele. Przedstawiamy, co trzeba wiedzieć, by konstrukcja schodów była komfortowa.
PODSTAWOWA ZASADA
Wymiary schodów muszą być dopasowane do długości kroków. Długość kroku dorosłego człowieka to 60-65 cm, za średni krok przyjmuje się zatem 62,5 cm. Podstawowa zasada konstrukcji schodów brzmi: dwie wysokości stopnia i jedna szerokość stopnia powinna być równa długości jednego kroku.
2 x h (wysokość stopnia) + s (szerokość stopnia) = 60 do 65 cm.
Schody powinny mieć nieparzystą liczbę stopni, wtedy wchodzi się wygodniej. Maksymalna liczba stopni to 17, minimalna to 3 (inaczej łatwo się potknąć), a najwygodniej jest wtedy, gdy schody mają od 9 do13 stopni.
Minimalna szerokość schodów dla jednej osoby to 80 cm, ale naprawdę wygodnie będzie wtedy, gdy schody będą miały szerokość 100 cm. Żeby dwie osoby mogą minąć się schodząc lub wchodząc, schody powinny mieć szerokość 110 cm, ale żeby można było swobodnie przejść obok siebie potrzeba aż 125 cm.
WYSOKOŚĆ SUFITU
Przestrzeń nad schodami musi być dopasowana do wysokości człowieka. Żeby mieć
pewność, że nawet wysokie osoby nie będą musiały się schylać wysokość nad schodami nie może być mniejsza niż 205 cm.