W tym wpisie omówię wiele projektów szkła w architekturze zawiera szkła ale mało z nich jest zastosowanych z praktycznego punktu widzenia. Przede wszystkim Architekci „wsadzają” szkła do projektów a wykonawcom każą się martwić jak to zamocować i jaki szkło zastosować.

Poniżej przedstawiam podział szkła i jego funkcje:

Szkło laminowane bezpieczne

SZKŁO LAMINOWANE BEZPIECZNE

Po pierwsze. Wykorzystując specjalny piec wykonujemy laminowanie szkła. Polega ono na łączeniu za pomocą specjalnych folii (przeziernych, matowych lub kolorowych) dwóch lub więcej szyb. Po drugie. Do hartowanych stosuje się co najmniej 2 folii. Po trzecie. Tak przygotowany pakiet dwóch jednakowych formatek szklanych wkłada się do specjalnego płaszcza. Po kilkudziesięciu minutach otrzymujemy szkło bezpieczne. Nowością jest możliwość wykonania laminatów ozdobnych, gdzie pomiędzy dwiema taflami umieszcza się element ozdobny w postaci folii z nadrukowanym wzorem, materiał tekstylny z wzorami. Możliwości wzornictwa są niemal nieograniczone. Dlatego też można wykonać na odpowiedniej folii w odpowiednim.

szkło float niehartowane

SZKŁO FLOAT

Wskazane szkło określane jako szkło bezbarwne. Kolor lekko zielony szczególnie widoczny jest na krawędziach grubego szkła.

Szkło float

Szkło float

Szkło matowe szkło trawione

hartowane klejone/ bezpieczne

Po pierwsze szkło poddając obróbce fazowania lub szlifowania uzyskujemy dodatkowe efekty zdobnicze. Dostępne w grubościach 4, 8, 10 mm w kolorze białym, brązowym, zielonym i niebieskim.

Szkło antisol

Szkło budowlane ANTISOL

Po drugie dla tego szkła dostępne jest jako szkło barwione w masie o grubościach 4, 5, 6, 8, 10 mm dla szkła antisol brąz i grafit, 6 mm dla szkła antisol niebieski, zielony i czarny.

Szkło ornamentowe

Szkło budowlane ORNAMENTOWE

Po trzecie to szkło produkowane jest przeważnie w grubości 4 mm, w kolorze bezbarwnym, brązowym i wielu innych. Szkło takie stosuje się głównie jako elementy dekoracyjne w meblach oraz stolarce drzwiowej.

Szkło mrożone

SZKŁO MROŻONE

Podobnie szkło mrożone ma postać tafli szklanej, która na pierwszy rzut oka różni się od zwykłego szkła budowlanego. Szkło lodowe składa się z trzech zespolonych ze sobą warstw. Dwie zewnętrzne warstwy to przezroczyste tafle szkła. Szkło lodowe produkuje się w różnej kolorystyce – pożądaną barwę nadaje się jednej spośród warstw (poprzez zastosowanie szkła barwionego w masie) albo spoiwu, które łączy wszystkie warstwy (poprzez dodanie odpowiedniego barwnika do żywicy). Dzięki użyciu szkła barwionego (antisolu) jako warstwy ulegającej hartowaniu i rozbiciu, uzyskuje się jednolity, delikatny kolor szkła lodowego.

Szkło OptyWhite, szkło wybarwione

Szkło budowlane OPTIWHITE

Jest szkłem całkowicie przezroczyste, szkłem float o obniżonej zawartości żelaza. Szkło jest praktycznie bezbarwne, a zielonkawe zabarwienie charakterystyczne dla zwykłego szkła. W porównaniu ze zwykłym szkłem float, szkło diamant charakteryzuje się wyższą przepuszczalnością światła i doskonałą transmisją energii słonecznej.

Bardzo dobrym przykładem zastosowanie szkła budowlanego są Szklane Domy

By admin

4 thoughts on “SZKŁO W ARCHITEKTURZE”
  1. […] W świecie Architektury Wnętrz, stoiska targowe stają się wirtualnymi arenami, na których talent studencki i kreatywne innowacje przybierają realne formy w postaci makiety stoiska. Przenosząc koncepcje z papieru do trójwymiarowej rzeczywistości ponieważ studenci Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach (WST) prezentują swoją wirtuozerię w postaci miniaturyzowanej architektury. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *