Adres: 40-859 Katowice, ul. Pokoju 17, woj. śląskie.

Telefon: +48323551680; +48504394733; 502897708


BLOG

Motywacja do pracy

18 grudnia 2014


Zadając kandydatom pytania o motywację do pracy dostaję z reguły zestaw dość standardowych odpowiedzi. „Atmosfera” oraz „możliwość rozwoju” dominują w odpowiedziach kandydatów. Co odważniejsi mówią też o tym, że motywują ich pieniądze. Bardzo często jednak, pracownicy sami nie wiedzą co tak naprawdę sprawia, że są zadowoleni z pracy – dlatego tak często pracujemy i meczymy się jednocześnie – nawet jeśli strona finansowa jest przyzwoita. Sprawdźmy zatem, co może nas motywować do pracy?


1. Pieniądze


Motywator dość oczywisty. Pracujemy dla wynagrodzeni bez niego do pracy motywacji nie mamy. Nawet osoby, które decydują się na bezpłatne praktyki, są w stanie obyć się bez tego czynnika motywującego jedynie ograniczona ilość czasu, traktując to jako cenę, którą muszą zapłacić, by w przyszłości być z ilości zarobków zadowolonymi. To, że motywują nas pieniądze jest wiedzą powszechną i nie należy wstydzić się tego podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Oczywiście, jeśli decydujemy się by podkreślić to, że pieniądze grają dla nas ważną rolę, warto też dodać inny czynnik motywacyjny – dzięki temu pokażemy pracodawcy, że zależy nam w życiu jeszcze na czymś poza finansami. Warto też pamiętać o tym, że w naszej, polskiej kulturze nie umiemy i nie lubimy mówić o pieniądzach – zatem zbyt duży nacisk na spotkaniu rekrutacyjnym położony na stronę finansową, może pracodawcę zniechęcić – o pieniądzach można więc wspomnieć, ale delikatnie.


2. Uznanie


Dla niektórych osób, uznanie innych jest niezwykle ważne. Pochwała z ust szefa czy premia są dla nich wyznacznikami tego, że wykonują pracę dobrze i są na właściwym miejscu. Osoba, którą uznanie motywuje do pracy, w sytuacji posiadania szefa, który nie potrafi pochwalić pracownika, podziękować mu za pracę i w odpowiednim momencie wręczyć premii, będzie zdemotywowana i będzie miała poczucie, że nikt jej nie docenia a jej praca nie ma sensu.


3. Osiągnięcia


Osoba, którą motywują osiągnięcia, odczuwa satysfakcję po tym, jak uda się jej – nierzadko pokonując przeciwności i trudności – osiągnąć zamierzony cel i zrealizować zadanie. Duża potrzeba osiągnięć ma w przypadku pracy spore znaczenie – nie każda bowiem praca (czy raczej rodzaj stanowiska) może wiązać się z osiągnięciami. Praca, która nie ma charakteru zadaniowego, w której nie mamy do czynienia z projektami, które mają swój początek, proces realizacji i koniec będzie dla osoby z potrzebą osiągnięć mniej motywująca. Nie będzie w niej bowiem tak wielu sytuacji w której uczucie zakończenia zadania z sukcesem będzie możliwe.


4. Prestiż


Szacunek otoczenia – znajomych, sąsiadów, rodziny. Status społeczny związany z wykonywaną pracą, to również dla wielu osób czynnik napędzający zaangażowanie w pracę. Jakie prace wybierać, jeśli ważny jest dla nas prestiż? Przede wszystkim takie, które cieszą się społecznym uznaniem – prawnik, lekarz -to dwa najpopularniejsze przykłady. Prestiżową, może być też ta praca, która wiąże się ze stanowiskiem, pięknym biurem, świetnym samochodem służbowym, czy kontaktem ze znanymi osobami lub… markami. Wiele osób, nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, że są motywowani prestiżem firmy – jeśli tego nie wiedzą, a zdecydują się na pracę w miejscu, które nie spełnia „standardów” (np. oferuje gorsze niż konkurencja samochody służbowe) nie będą z pracy zadowoleni.


5. Rozwój osobisty


Poczucie zdobywania nowych doświadczeń, większej wiedzy i umiejętności, bycia coraz lepszym – to poczucie tego, że się rozwijamy. Z punktu widzenia osoby rekrutującej wydaje mi się, że mówienie o tym, iż rozwój osobisty jest dla nas ważny, jest obecnie modne i mylone z potrzebą osiągnięć czy uznania. Pracownik wierzy w to, że ważny jest dla niego rozwój, ale w trakcie pracy okazuje się, że szkolenia czy nowe, rozwojowe zadania go nie interesują – chce być zaś doceniany za to jak wykonuje swoje obecne zadania. Jeśli jednak rzeczywiście motywuje cię potrzeba rozwoju, to podczas spotkania rekrutacyjnego dowiedz się, czy i w jakim stopniu firma zapewnia możliwość szkoleń i na ile jest otwarta na to, byś realizował siebi,  nawet w tych obszarach, które bezpośrednio z pracą, nie są związane.


6. Bezpieczeństwo


Stabilnośc zatrudnienia, otrzymania wypłaty tego że jutro nadal firma będzie istnieć jest dla wielu pracowników kwestia niezwykle ważną, która pozwala im cieszyć się życiem inie martwić na zapas. Osoby, dla których potrzeba bezpieczeństwa w pracy jest tak ważna, nie będą w stanie pracować z zadowoleniem w miejscu, które nie gwarantuje regularnych wypłat, stabilnej umowy o pracę i w której nie ma pewności, czy za tydzień, manager nie zmieni zdania i nie rozwiąże całego działu.


7. Siła


Poczucie kontroli zarówno nad własnym życiem, jak i życiem innych można nazwać potrzebą siły – nie chodzi tu jednak o przemoc, czy bycie silnym fizycznie, a o poczucie tego, że mamy wpływ na to co dzieje się z nami i z innymi. Osoby, które potrzebują czuć się silnymi, będą dobrze czuły się na stanowiskach, które pozwalają im mieć wpływ na współpracowników czy sytuację w firmie. Muszą mieć poczucie, że ich głos jest ważny i liczy się dla innych.


8. Wysokie poczucie własnej wartości


Jak ważny jesteś dla organizacji w której pracujesz? Czy czujesz się jednym z wielu, czy jednostką wyjątkową, którą trudno byłoby zastąpić? Poczucie bycia cenionym i niezastąpionym jest dla wielu osób silnym motywatorem – z niego czerpią energię i chęć do pracy. Osoby takie, dobrze czują się na stanowiskach jednostkowych, o uprawnieniach czy kompetencjach, których nie mają inne – nawet podobne stanowiska.


9. Rozwój zawodowy


Potrzeba rozwoju zawodowego to chęć otrzymywania coraz to nowych, bardziej wymagających zadań i udowadniania sobie i innym, że z zadaniami tym, pracownik jest w stanie sobie poradzić. O ile osoba, którą motywują osiągnięcia może funkcjonować na tym samym stanowisku dłuższy czas, o ile tylko dostaje nowe zadania do wykonania (nie muszą one wymagać rozwoju kompetencji), o tyle osoba z silną potrzebą rozwoju zawodowego będzie oczekiwała wzrostu trudności zadań oraz możliwości awansu i formalnego ugruntowania zdobytych umiejętności.


10. Niezależność


Nie każdy z nas stworzony jest do pracy etatowej w rozbudowanej strukturze – spędzania 8 godzin dziennie w biurze i słuchania poleceń przełożonego. Dla osób, które cenią sobie niezależność, taka sytuacja jest na dłuższą metę nie do zniesienia. Czy to oznacza, że jedynym rozwiązaniem dla takich osób jest własna działalność gospodarcza? Niekoniecznie – wystarczy znaleźć pracę, w której będziemy mieć samodzielne stanowisko, dużą swobodę działania i możliwość samodzielnego ustalania czasu pracy. Takie stanowiska również istnieją.


11. Work-life balance

To modne ostatnimi czasy pojęcie tyczy się potrzeba posiadania czasu wolnego poza pracą i równowagi pomiędzy pracą zawodową a życiem prywatnym. Niektórzy lubią być pochłonięci pracą i nie przeszkadzają im nadgodziny czy myślenie o pracy w czasie wolnym. Inni, chcą móc zamknąć drzwi od biura i o pracy już nie myśleć. Młodzi pracownicy coraz częściej podkreślają, że pracują by żyć (a nie żyją by pracować) – co jest właśnie wyrazem potrzeby posiadania równowagi między pracą a życiem prywatnym.


12. Rodzina


Co rodzina ma wspólnego z pracą?  Bardzo dużo – bywa bowiem głównym czynnikiem zadowolenia bądź niezadowolenia z wykonywanej pracy. Jeśli jest dla nas absolutnie priorytetowa, to praca, która nie pozwala na to, by móc z rodziną spędzać czas (np. przez konieczność pracy w święta czy częste nadgodziny) nie będzie dawać nam satysfakcji. Pracownik, dla którego rodzina jest bardzo ważna, będzie też lepiej czuł się w takiej firmie, która stosuje prorodzinną politykę – np. organizuje integracyjne imprezy dla rodzin pracowników (a nie tylko dla samych pracowników).


Wszystkie wymienione wyżej czynniki są dla nas w pracy ważne. Dla każdego z nas w nieco innym stopniu. Są wśród nas takie osoby, które są w stanie poświęcić nieco bezpieczeństwa w zamian za poczucie rozwoju i niezależności. Są też takie, które bez zapewnionego bezpieczeństwa i możliwości spędzania czasu wolnego wedle swoich potrzeb będą się w pracy męczyć. Warto więc mieć świadomość tego, co nas do pracy motywuje – zarówno po to, by lepiej wybierać stanowiska, jak i po to, by móc przekazać naszemu przełożonemu, co jest dla nas ważne w pracy (i w życiu).


A co Ciebie motywuje do pracy zawodowej? Jesteście w stanie wskazać trzy najważniejsze dla Was czynniki, które sprawiają, że praca przynosi Wam satysfakcję?