Adres: 40-859 Katowice, ul. Pokoju 17, woj. śląskie.

Telefon: +48323551680; +48504394733; 502897708


BLOG

Szkło na zadaszenia szklane

10 lutego 2014


Idzie wiosna a wraz z nią ruszy montaż zadaszeń nad wejściami i drzwiami. Zadaszenia szklane powinny być wykonane ze szkła półhartowanego tzw. TVG. Obowiązkowo szkło zadaszenia musi być bezpieczne- czyli klejone min 3 foliami co oznacza się symbolem VSG. Ilość foli różni się od grubości i ilości tafli pomiędzy, którymi się ona znajduje. Jeżeli zadaszenia składa się z 2 tafli 6mm co oznacza się symbolami TVG/VSG 6.6.3 to liczba 3 oznacza ilość foli, która wystarcza do utrzymania ciężaru 2 tafli 6 mm.


Analogicznie, jeżeli zadaszenia składa się z 2 tafli 8mm czyli TVG/VSG 8.8.4 to liczba 4 oznacza ilość folii. Grubość folii wynosi 0,38mm.


Szkło hartowane pęka na drobne kawałki,

szkło hartowane

a szkło niehartowane czyli FLOAT, pęka na duże nieregularne kawałki

szkło float


Dlatego na zadaszenia stosuje się szkło półhartowane, bo hartowane pęka owszem na drobne kawąłki, ale duża ilość drobnych kawąłków tworzy pola za ciężkie by folie klejenia utrzymała ich ciężar i mogą komuś spaść na głowę. Drobne kawałki w dużej ilości tworzą ciężkie kawałki, które są niebezpieczne. Szkło FLOAT pęka na duże kawałki i tak samo folie nie są w stanie udźwignąć ciężaru dużych nieregularnych spękań.


Szkło półhartowane TVG jest idealnym rozwiązaniem, gdyż po zbiciu pęka na większe kawałki niż hartowane, ale mniejsze niż zwykły FLOAT. Poniższe zdjęcia przedstawiają TVG (półhart) oraz TVG/VSG (półhart klejony).

szkło TVG
szkło TVG/ESG